Puzzle 1000 elementów.
Wzór wycofany z oferty 28-09-2012 r. - Nakład wyczerpany.
Przylądek Sunion, Grecja - Przylądek w Grecji u południowo-wschodnich wybrzeży Attyki. Znajdują się tu ruiny świątyni Posejdona. Miejsce to znane jest też jako punkt widokowy do obserwacji Morza Egejskiego i zachodów słońca. Wzgórze z zespołem świątynnym to teren państwowego muzeum archeologicznego.
Na stromo wznoszącej się skale, od południa niemal pionowej, ponad 60 m nad lustrem Morza Egejskiego w epoce archaicznej znajdował się ołtarz otoczony kolosalnymi kurosami. Do temenosu (okręgu świątynnego) Posejdona, prowadziła monumentalna brama - propyleje. Wewnątrz znajdowała się dorycka świątynia wzniesiona ok. 444 roku p.n.e., wcześniejszą budowlę pochodzącą z początku V wieku p.n.e. zniszczyli Persowie. Na obszarze poświęconym niegdyś bogu mórz i oceanów Posejdonowi znajdowała się również niewielka świątynia Ateny, datowana na V wiek p.n.e.. W 413 roku p.n.e. Sunion zostało otoczone murem obronnym, dla bezpieczeństwa przybywającej doń floty ateńskiej. Zarówno ruiny świątyń, jak i pozostałości fortyfikacji, zachowały się do dziś, między innymi 12 kolumn doryckich dawnej świątyni. W zespole obiektów, od strony zachodniej, odkryto pozostałości doków stoczni remontowych.
Już w czasach starożytnych Przylądek Sunion stanowił charakterystyczny punkt orientacyjny dla marynarzy, zmierzających do Pireusu i Aten. Według mitologii Sunion jest miejscem śmierci Egeusza, który rzucił się stąd do morza, kiedy zauważył czarny żagiel łodzi, obwieszczający rzekomą śmierć jego syna Tezeusza. |