Puzzle 1000 elementów.
Pałac Królewski w Łazienkach, Warszawa - Utrzymany w stylu barokowo-neoklasycznym Pałac Łazienkowski, zwany również Pałacem na Wodzie lub Pałacem na Wyspie, leży w samym sercu ponad 70-hektarowego królewskiego zespołu pałacowo-ogrodowego - w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
Wczesny, XVII-wieczny barokowy pawilon wypoczynkowy, zwany łaźnią, należący do Stanisława H. Lubomirskiego został w latach 1772-1793 zrekonstruowany, głównie przez architektów królewskich Dominika Merliniego oraz Jan Chrystiana Kamsetzera, i stał się letnią rezydencją króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W czasach zaborów Łazienki Królewskie były rezydencją carską. Pod koniec 1944 r. pałac został spalony przez hitlerowców i przygotowany do wysadzenia w powietrze. Po wojnie został odbudowany.
Od 1960 r. Łazienki Królewskie pełnią rolę muzeum. W pałacu można zwiedzać m.in. tzw. salę Bakchusa, łaźnie królewskie, salę balową i galerię portretów. W zbiorach galerii malarstwa znajdują się dzieła Rembranta, Rubensa i braci Breughelów.
W pobliżu pałacu leży Teatr na Wyspie z 1790 r. projektu Kamsetzera, upozorowany na ruiny teatru w Herkulanum. Wśród innych obiektów na terenie zespołu pałacowo-ogrodowego należy wymienić Starą Pomarańczarnię, Starą i Nową Kordegardę, Biały Domek, Świątynię Diany oraz Pałac Myślewicki, będący niegdyś rezydencją księcia Józefa Poniatowskiego.
Obok głównego wejścia do Łazienek Królewskich, przy sadzawce, znajduje się najbardziej znany w świecie pomnik Fryderyka Chopina autorstwa Wacława Szymanowskiego.
|