Nowość 2011 r.
City Tycoon - planszowa gra ekonomiczna o budowaniu miasta.
W grze City Tycoon gracze wcielają się w rolę inwestorów, których zadaniem jest zbudowanie nowoczesnego miasta od samego początku. Trochę tak, jakby dziś rozpoczynał się projekt budowy Gdyni. Gracze będą inwestowali kapitał w budowę dzielnic, które ten kapitał pomnożą, wytworzą dobra luksusowe a przede wszystkim dadzą punkty zwycięstwa, czyli satysfakcję mieszkańców metropolii. Jak zwykle, wygra ten, kto uzbiera punktów najwięcej, jednak dróg do tego jest w City Tycoon bardzo wiele.
Gra ma 4 etapy i polega na układaniu kafli dzielnic na stole, w taki sposób, żeby przylegały do siebie tworząc coraz bardziej rozrastający się organizm miejski. Aby wyłożyć kafel trzeba zapłacić jego koszt lecz przede wszystkim, trzeba go najpierw wybrać z możliwych ofert miejskich planistów, co w grze odwzorowane jest poprzez draft. Każdy gracz dostaje do ręki 5 losowych kafli dzielnic, wybiera jeden i przekazuje pozostałe następnemu graczowi. Gdy wszyscy mają po 5 wybranych kafli, po kolei wykładają po jednym na stół. Zalążek miasta stanowią 4 dzielnice, do których gracze będą dokładali swoje kafle i które zapewnią początkowym budowlom możliwość funkcjonowania. Kolejną fazą gry jest bowiem użycie zdolności wyłożonych dzielnic.
Aby kostki prądu czy wody znalazły się na kaflu, gracz będzie musiał je dostarczyć z dowolnej elektrowni bądź hydroforni znajdującej się w grze. Kostka odpowiedniego koloru będzie musiała przewędrować po kaflach aż do dzielnicy jaką ma zasilić. O ile nie bierze się zasobu z własnego źródła to trzeba za niego zapłacić, podobnie za transport, każdy kafel innego gracza przez który przejdzie kostka to konieczność opłaty do portfela tego gracza. Początkowo w mieście jest tylko jedna elektrownia i jedna hydrofornia, jednak gracze mogą budować własne źródła zasilania dzielnic.
A więc w City Tycoon gracze będą wybierać i budować własne dzielnice we wspólnej metropolii, a następnie wykorzystać ich zdolności zasilając je prądem lub / i wodą.
W grze występuje pięć typów dzielnic: dzielnica mieszkalna, handlowa, miejska, przemysłowa i dzielnica specjalna. Każdy rodzaj dzielnic oferuje inne korzyści i wymaga innych nakładów oraz surowców.
|